Poznáte príbehy piatich známych vianočných hitov?

Poznáte príbehy piatich známych vianočných hitov?
Nostalgia, sklamanie v láske, túžba po mieri, ale aj piesne, ktoré si spieva celý svet. Vydajte sa s nami na cestu za vianočnými melódiami a prečítajte si príbehy známych vianočných skladieb.

Tichá Noc (1818)

Tichá noc je jednou z najobľúbenejších a najstarších vianočných piesní. Jej text napísal ešte v roku 1818 kňaz Joseph Mohr a hudbu skladateľ Franz Xaver Gruber. Jej známe tóny, ktoré si dnes spieva celý svet poprvýkrát zazneli 24. decembra v kostole sväteho Mikuláša v obci Oberndorf pri Salzburgu. Kostol bol na konci 19. storočia zničený povodňou a následne zbúraný. Dnes na mieste jeho pôvodných ruín stojí Kaplnka Tichej noci.

Happy Xmas (War Is Over) (1971)

Skladbu, ktorú v roku 1971 zložili John Lennon so svojou partnerkou Yoko Ono vznikla z dlhoročného mierového aktivizmu autorov. Populárna vianočná pieseň je protestnou piesňou proti vojne vo Vietname, ktorá prebiehala od polovice 50-tych rokov. Lennonov príhovor za pokoj a koniec vojny sa stal nezabudnuteľnou súčasťou vianočných sviatkov.

Last Christmas (1984)

Netypická vianočná pieseň nemá s idylickou vianočnou atmosférou príliš spoločného. Text aj hudba pochádza od jedinečného Georga Michaela, ktorý pieseň zložil v auguste 1984. Autor sa inšpiroval vlastným smutným ľúbostným vianočným zážitkom. Skladba vznikla v priebehu niekoľkých hodín a dnes je hudobnými kritikmi označovaná aj ako jeden z najsmutnejších vianočných hitov.

Každý deň budú vraj Vianoce (1991)

Jedna z najobľúbenejších slovenských vianočných skladieb vôbec nemusela byť vianočným hitom. Marián Kochanský zo skupiny Lojzo zložil hudbu k piesni na sklonku roku 1989. Text skladby vznikal dlhé mesiace a pôvodným námetom bola metafora života po páde totalitného režimu. Keďže skladba nebola typickým repertoárom kapely Lojzo, Kochanský oslovil pre skladbu Mekyho Žbirku. Dnes je duet jednou z najhranejších vianočných piesní, hoci samotní speváci ho nikdy nezaspievali na žiadnom koncerte.

Vianoce, Vianoce (1991)

Pieseň vznikla z pera Petra Nagy ako duet, ktorý naspieval s vtedy 12-ročným Jankom Bockom. Námet skladby hovorí, že nie každý ma to šťastie a stretne v živote lásku a šťastie. Jej posolstvom je výzva k dobrým skutkom a láske voči všetkým ľuďom – aj milovaným, aj osamelým. Peter Nagy, jeden z najúspešnejších spevákov slovenskej populárnej hudby nahral v priebehu 90-tych rokov niekoľko albumov a výberov, na ktorých spolupracoval s detskými interpretmi.


Minulý rok nám naši zákazníci v adventnej súťaži pomohli vybrať najobľúbenejšie vianočné piesne. Vypočujte si ich a ozvučte si sviatky Vianočným playlistom COOP Jednoty, ktorý bol vytvorený od vás a pre vás.

Vianočné piesne nám prinášajú potešenie, ale aj hlbšie posolstvo. Ich rôznorodosť a univerzálnosť ich robia neodmysliteľnou súčasťou každých Vianoc, prebúdzajúc v nás tú správnu atmosféru radosti, pokoja a lásky.

Všetkým zákazníkom prajeme šťastné a veselé prežitie vianočných sviatkov v kruhu blízkych a veľa úspechov a radostných momentov počas celého roka 2024.

Späť