Legenda o káve, ktorá nám chutí už viac ako tisícročie

Legenda o káve, ktorá nám chutí už viac ako tisícročie
Vedeli ste, že káva je po pitnej vode najkonzumovanejším nápojom na svete? Alebo že plody kávovníka sú považované za ovocie?

Legenda o vzniku kávy

Pôvod kávy je opradený mnohými legandami. Tá najznámejšia pochádza z 9. storočia, z Etiópie, kde jej účinky objavil Kaldi, etiópsky pastier kôz. Jedného dňa pri pasení svojich kôz spozoroval, že jeho dobytok sa po požití malých červených bôbov z okolitých kríkov správa čudne. Kaldiho kozy mali veľa energie, začali skákať, tancovať a ani v nočnom čase nedokázali zaspať. Keď ochutnal z plodov kávovníka Kaldi, spozoroval podobné účinky plodov kávovníka a podľa legendy začal aj on tancovať s dobytkom. Tanečné kroky pastiera a jeho energickych kozy neunikli pozornosti miestneho opáta a jeho rádu mníchov, ktorí sa rozhodli preskúmať účinky novoobjavenej rastliny. Sám opát sa chystal ochutnať červené plody kávovníka, avšak v poslednej chvíli si to rozmyslel a zo strachu z pokušenia samotného diabla ich hodil do ohňa. Výsledkom bola omamná vôňa praženej kávy a nápoj, ktorý bol taký silný, že po jeho požití boli mnísi odolnejší a zotrvávali do dlhej noci v modlitbách. 

Pastier Kaldi tancujuci s kozami


Káva sa stala súčasťou mnohých kultúr a spoločenského života. Prijmite naše pozvanie na kávu a prečítajte si článok vo februárovom čísle časopisu Jednota.


V COOP Jednote Krupina nájdete širokú ponuku káv od domácich, ale aj zahraničných producentov. Zvýhodnenú ponuku káv nájdete pravidelne aj v našej letákovej ponuke.

Späť