9 tipov pre správnu prípravu čaju

9 tipov pre správnu prípravu čaju
Príprava čaju nie je žiadna veda. Avšak, ak si chcete vychutnať váš čaj plnými dúškami, pozrite si užitočné tipy pre správnu prípravu čaju. Navyše, v predajniach COOP Jednota Krupina nájdete počas Čajových dní celý sortiment čajov vo výhodnej zľave.

Dávne čínske príslovie hovorí – „Mať doma dobrý čaj sa vždy vyplatí. Nikdy neviete, koho ním pohostíte. Už tisícky rokov si ľudia naprieč svetom vychutnávajú tento horúci nápoj. Prinášame vám zopár užitočných tipov na jeho správnu prípravu.

  1. Na jednu šálku s objemom 200 ml dávajte spravidla jednu lyžičku sypaného čaju. Ak čaj pripravujete v kanvici, počítajte lyžičku čaju na šálku plus jednu navyše.
  2. Ak pripravujete čaj v kanvici, vodu nevarte zbytočne dlho – z plameňa ju stiahnite tesne predtým než začne prudko bublať.
  3. Sypaný čaj lúhujeme spravidla dve až štyri minúty. Dlhší čas lúhovania potrebujú celé čajové lístky. Ak sú polámané alebo drvené, postačí im kratší čas. Ak ale obľubujete výraznú chuť čaju, lístky nechajte luhovať aj dlhší čas.
  4. V nádobe, v ktorej pripravujete čaj alebo vodu na čaj nevarte nič iné – z riadu totiž nasáva vône
  5. Z hľadiska prípravy je najpoužívanejším druhom čaju u nás ten porciovaný (alebo vrecúškový). Spoločnosť je častokrát skeptická ohľadom zloženia vrecúškových čajov a ich kvalite. Odborníci a vedecká štúdia Veterinárnej a farmaceutickej univerzity v Brne však ukázala, že kvalita porciovaných čajov je porovnateľná s tými sypanými. Pri ich príprave a servírovaní sa odporúča dodržiavať čas a pokyny na obale.
  6. Odborníci z Česka sledovali aj kvalitu čaju v rôznych podmienkach. Výsledky ich práce hovoria, že na kvalitu čaju nevplýva či je uchovávaný na svetle, v tme, v sklenenej alebo papierovej nádobe. Najviac ovplyvňuje kvalitu čaju najmä dĺžka jeho skladovania po prvom otvorení balenia čaju.
  7. Vyhýbajte sa kovovým konvičkám a sitkám, ktoré dokážu ovplyvniť chuť čaju.
  8. Čaj nalievajte do keramiky, skla alebo porcelánu. Pri používaní sitka siahnite skôr po prírodných materiáloch.
  9. Med do čaju naberajte celým kusom škorice, ten potom použite na miešanie. Dosiahnete tak sladkú a lahodnú chuť čaju s jemnou škoricovou arómou. Škoricu po opláchnutí a dôkladnom vysušení môžete opätovne použiť

Čaj je fascinujúci nápoj s bohatou históriou a pestrou paletou chutí. Nezabúdajte preto na základné pravidlo prípravy - riaďte sa svojimi inštiktami a chuťovými pohárikmi, kombinujte obľúbené príchute a doprajte si dúšok čaju kedykoľvek vám príde na chuť. Veď "čaj je vždy dobrý nápad."

Čajové dni v COOP Jednote Krupina

V predajniach COOP Jednota Krupina oslavujeme od štvrtka 14.3.2024 Čajové dni. Doprajte si obľúbený ovocný alebo bylinný čaj a vyberte si zo širokého sortimentu čajov, ktoré nájdete v špeciálnej 20 % zľave.

Zľava platí od 14.3. do 17.3. 2024 vo všetkých supermarketoch a Tempo supermarketoch COOP Jednota Krupina. Vyhľadajte si najbližšiu predajňu supermarketu alebo Tempo supermarketu COOP Jednota Krupina vo Vašom meste alebo obci.

Zľava sa nevzťahuje na tovar zaradený do letákových akcií.  

Späť